Skrzynia skarbów #2: Żużel

To druga część Skrzyni skarbów. Podobnie jak w części pierwszej pozwolę sobie zacząć od przysłowia: Nie zasypuj gruszek w popiele. Oczywiście chodzi o to, żeby nie używać komputera w zapylonym pomieszczeniu. A wspominam o tym dlatego, że gra którą chciałem dzisiaj zaprezentować, ma co nieco z zapyleniem wspólnego.

Dzisiaj na tapecie gra Żużel, a konkretnie jej klon mojego autorstwa. Do napisania tej gry, skłonił mnie prozaiczny fakt. Były to czasy, gdy na domowych pecetach królował Windows 98. Użytkownicy tego systemu być może pamiętają, że od czasu do czasu Windows po prostu się "psuł” i trzeba go było przeinstalować, nieżadko formatująć także dysk twardy. O przyczynach "psucia się" oraz o zasadności regularnych reinstalacji można by pewnie długo dyskutować. Efekt był taki, że jeśli przed reinstalacją i “formatem” nie skopiowaliśmy wszystkich potrzebnych plików z partycji systemowej, to one po prostu przepadały. I tak na przykład z oryginalną grą Żużel było pewnego razu u mnie. Uznałem więc, że czemu by nie wymyślić koła na nowo.

To jeden z nielicznych moich programów napisanych w Turbo Pascalu z wykorzystaniem trybu graficznego, którego notabene do tworzenia gier przecież powinno się używać. Co więcej dodałem też użycie myszy, do obsługi menu. Dziś dziwne jest nawet dla mnie, że o tym wspominam, ale wtedy to był trochę wyższy poziom wtajemniczenia. A tak poza tym to zarówno menu, jak i sama gra brzydkie są jak psia dupa - trzeba to powiedzieć bez owijania w oponę. W folderze, z moim kodziwem z tamtych czasów znalazłem także wersję tej gry, która obsługiwała joystick - o ile mnie pamięć nie myli, nie do końca się to udało i granie bez klawiatury było trudniejsze. Dziś nie jestem tego w stanie zweryfikować.

Oczywiście gra, jak większość moich hobbystycznie tworów, nigdy nie została ukończona. Tak czy inaczej pewnie sporo się wtedy przy niej nauczyłem. Na filmie możecie zobaczyć zarówno porywające menu, z wyborem koloru i lewelu (gotyk rulez), jak i przebieg gry. Zapraszam do oglądania!