Zawodowo

Professional Scrum Master - certyfikat, przygotowania, egzamin

Czasami w różnych sytuacjach zastanawiamy się, czy z tej mąki będzie chleb. Ale dzisiaj chciałbym raczej zastanowić się nad tym, czy z tego młyna będzie mąka. W poniższym tekście skoncentruję się na tym, czym jest certyfikat PSM I i jakie wynikają z niego benefity oraz (a może raczej przede wszystkim) jak przebiega egzamin i jak się do niego przygotować.

Pani Domu kontra Programowanie

Moja ściśle tajna i coraz dłuższa lista tematów do poruszenia na blogu zawiera między innymi punkt „o tym, że każdy może zostać programistą, ale nie każdy powinien". Zanim publicznie powiem kontrowersyjne „każdy", chciałbym opowiedzieć o tym, że jednak nie każdy.

Jak to się stało: incydent PHP

Zapewne znacie historie ludzi, którzy wybrali swój zawód lub nawet kompletną ścieżkę kariery w wyniku przypadku. Ja zdecydowanie nie mogę tego o sobie powiedzieć. Podjarałem się programowaniem już w liceum. Wybór kierunku studiów, a następnie ich specjalności był tylko konsekwencją moich ówczesnych zainteresowań.

Jak to się w ogóle stało?

Nie wiem jak to się stało. Pierwszy raz przyśnił mi się komputer jak miałem nie więcej niż 5 lat. Jest to o tyle dziwne, że wtedy nie wiedziałem jak wygląda komputer, ale najwyraźniej samo słowo już znałem. W moim śnie było to nieduże urządzenie, przypominające trochę współczesny tablet.

Pewnego razu w pewnej firmie

Dawno, dawno temu, w odległej krainie, była firma. A w tej firmie był Król, a wraz z Królem jego niezwykle łasi na prowizję handlowcy. Wielką ambicją Króla było bycie byczym biznesmenem. Wiele on wagi przykładał do obserwacji słupków targowych i wyciągów ze skarbca bankowego.

Na czym polega programowanie

Do napisania tego tekstu przygotowywałem się od dłuższego czasu. Bardzo często ktoś totalnie niezwiązany z branżą IT pyta mnie, na czym właściwie polega moja praca i to całe programowanie. O pracy, czyli o tym jak przesiaduję przy komputerze i w zasadzie nie wiadomo co robię, chciałbym napisać jeden z moich kolejnych tekstów. Dziś skupię się na podstawach podstaw, czyli jak rozmawiać z Panem Komputerem.