Podsumowanie miesiąca i parę słów o SEO

Od uruchomienia strony minęły już prawie dwa miesiące. Już wiem, że prowadzenie bloga to nie tylko tworzenie contentu, ale także ciągła rozbudowa strony, praca nad pozycjonowaniem (SEO) i jej widocznością w sieci.

Zacznij kończyć, skończ zaczynać

W przygotowaniu jest aktualnie kilka nowych tekstów, w tym jeden już mocno zaawansowany. Dlaczego zaczynam kolejne teksty, a nie kończę rozpoczętych? Prowadzenie strony to dla mnie zajęcie dodatkowe. Nad tekstami pracuję w czasie wolnym, do tego jeszcze potrzebuję “nastroju na pisanie”. Czasami nie mam ochoty kontynuować rozpoczętego tematu i wtedy spontanicznie piszę o czymś, co akurat przyszło mi do głowy. Jest też lista tematów, które planuję na stronie poruszyć w przyszłości i ma ona w tej chwili kilkanaście pozycji (w zasadzie żaden z aktualnie rozpoczętych tekstów nie pochodzi z listy). Najogólniej rzecz biorąc mogę powiedzieć, że moje teksty powstają spontanicznie. Niestety nie wpływa to pozytywnie na regularność, ale na razie musi tak pozostać.

Co nowego?

To, że nie pojawił się ostatnio żaden nowy tekst nie znaczy, że na stronie nic się nie zmieniło. Kodziwo.pl ma już profile na kilku portalach społecznościowych. Przede wszystkim na Facebooku. Starałem się nadrobić zaległości, aby profil na FB pokrywał się mniej więcej z publikacjami na stronie. Jest też Twitter - tutaj niestety nie ma możliwości dodania postów ze wstecznymi datami, nie mniej jednak sam profil ma inne zalety, ale o tym za chwilę. Podcasty są dostępne na SoundCloud oraz Spotify co chyba najbardziej mnie cieszy. Komplet linków do social mediów znajduje się w stopce strony.

Co nieco o SEO

A teraz parę słów o dodatkowych zaletach płynących z dodania kont w SM (social media). Otóż zauważyłem, że ma to bardzo korzystny wpływ na pozycjonowanie strony. Nie porywam się na pozycjonowanie na np frazę “programowanie”, bo to bardziej skomplikowane i za pewne kosztowne, natomiast mam pewną satysfakcję z tego co zwracają Google na zapytanie “kodziwo”. W tej chwili większość wyników na pierwszej stronie (w tym 6 pierwszych) prowadzi przez SM lub bezpośrednio do Kodziwo.pl. I tutaj istotną rolę odegrał także profil na Twitterze, na którym przez dłuższy czas były zamieszczone tylko dwa tweety. Po pierwsze “zapycha” on jedną z pozycji w wynikach wyszukiwania, a po drugie (i chociaż jest to tylko moje przypuszczenie) uważam, że to właśnie Twitter znacznie przyspieszył cały proces pozycjonowania.

Podsumowując: chociaż nowego contentu brak, Kodziwo ma się dobrze. A jeśli chodzi o następny tekst, nad którym aktualnie pracuję, będzie zdecydowanie bardziej z przymrużeniem oka. Pozdro!