Retrospektywa 2019

Czy rok 2019 był wyjątkowy? Czy w Internecie wydarzyło się coś godnego uwagi? Czy kodziwo na świecie jest lepsze i bardziej nowoczesne? Czy kodziworoby stały się bardziej kreatywne? Czy "Wiedźmin" się udał? I wreszcie: co jest nalepsze na sylwestrowego kaca? Na te i inne pytania zapewne nie znajdziesz odpowiedzi w tym tekście, ale dowiesz się co wydarzyło się na Kodziwo.pl w 2019 roku i jakie są plany na rok kolejny.

Trudne dobrego początki

Tak jak pisałem już we wcześniejszych tekstach, ten blog jest wynikiem wielu prób i podejść do własnej przestrzeni w Internecie. Po około 20 latach mniej lub bardziej aktywnego zainteresowania programowaniem i po kilkunastu latach pracy w zawodzie zdecydowałem się w końcu coś na ten temat napisać. Nie chciałem jednak, jak większość moich koleżanek i kolegów po fachu, pisać bloga, który jest kalką dokumentacji technicznych albo newsów o newsach z branży IT.

Gdybym miał w kilku słowach określić czym jest Kodziwo.pl to są to głównie wspomnienia i spostrzeżenia umiarkowanego cynika, który ugrzązł w lekko przestarzałej technologii i nie czuje się tam najgorzej. Co istotne nie taki był zamiar. Strona miała traktować programistyczne tematy w taki sposób, aby były zrozumiałe dla nietechnicznych czytelników. Tymczasem z najlepszym odbiorem spotkały się teksty, w których opowiadam jak palenie skraca życie, że nurkowanie z delfinami jest dobre na początek, a Pani Domu jest wyjątkiem potwierdzającym regułę. A w ogóle jeśli chodzi o feedback to usłyszałem i przeczytałem bardzo wiele miłych słów na temat moich tekstów, za co z tego miejsca serdecznie dziękuję!

Fakty i mitologia

 1. Oficjalny start bloga: 2 sierpnia 2019.
 2. Najdłużej powstający tekst: Jak to się w ogóle stało?, start: 28 stycznia 2019 (pół roku przed odpaleniem bloga), publikacja: 3 listopada 2019.
 3. Początek aktywności w social mediach: 9 września 2019.
 4. Najdłuższy podcast: Na czym polega programowanie, 6 minut i 14 sekund.
 5. Wszystkie opublikowane na stronie podcasty są dostępne w serwisie Spotify.
 6. Tekst, który zebrał najwięcej lajków i komentarzy na FB: Pani Domu kontra Programowanie.
 7. Ilość folołersów na FB: 112.
 8. Wypozycjonowanie na Google na hasło “kodziwo” - 7 pierwszych wyników prowadzi bezpośrednio lub przez social media do Kodziwo.pl.
 9. Strona ma własne Wiki (słowniczek), na razie trochę zaniedbane ale na pewno nie zapomniane.
 10. Poza social mediami wymienionymi w stopce jest też profil Kodziwo.pl na Instagramie.

Plany i futurologia

 1. Kolejne teksty.
 2. Rozwój funkcjonalności w zakresie komunikacji: możliwość lajkowania i komentowania pod tekstem na stronie.
 3. Kanał RSS. Dowiedziałem się niedawno, że nadal jest używany i to dobry powód żeby jednak to dodać.
 4. Rozważam newsletter.
 5. Być może zmiana wyglądu strony i ciekawszy układ strony głównej. To co jest obecnie to MVP (Minimum Valuable Product), czyli absolutnie minimum, które było niezbędne do odpalenia strony.
 6. Uzupełnienie Wiki o wszystkie “ciekawe” nazwy i zwroty użyte w tekstach.

Jeśli masz inne pomysły i propozycję to zapraszam do kontaktu poprzez Facebooka i Twittera.

Happy New Everything

Z okazji inkrementacji roku kalendarzowego, życzę Wam realizacji od dawna odkładanych pomysłów i planów. Wszystkiego najlepszego w obliczu Nowego!